31°C
izmir HAVA DURUMU31°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN +90 (532) 337 99 44

Bizden Haberler

BVHD

İZMİR’İN AT BAŞLARI ANITI

- +

Yılmaz Özdil hayvanlar üzerinden bir makale yayınladı. Giriş kısmında, savaşlarda ölen hayvanlar ve onlar için yapılan anıtlardan bahsediyor. Dokunaklı bir yazı. İnsan düşünmeden edemiyor

-Acaba benim ülkemde bu tarz bir anıt var mı?

Cevap:

– Evet var.

Çanakkale zaferinin yıldönümünde zaferinin kazanılmasında Veteriner hizmetleri ve hayvanların önemini belirten bir yazı yayinlamistik. Koskocaman topların, cephanelerin ve erzaklarin hayvanlarla taşındığını, onlar olmasa bu savaşın zaferle sonuçlanmasının çok zor olacağını belirtmiştik.

Hepimiz Yunanlıların, İzmir’den çıkışı sırasında İzmir’de çıkan yangını biliriz. O küle dönen araziler üzerinde bir park inşa edildiğini çoğumuz bilemeyiz. İşte bu yanan yerlerden molozlar taşınmış Türkiye Cumhuriyeti buraya bir kültür park inşa edilmesine karar vermiştir. Bu inşaat sırasında tam 168 AT hayatlarını kaybetmiştir.

168 AT.

Çoğumuz hayatımızda 10 tane atı yanyana gormemisizdir bile. 168 At telef olmuştur o çalışmada.

İzmir Belediye başkanı Dr Behçet Uz o dönemde atlara vefa borcunu Türkiye’nin muhteşem heykeltrasi Sadi Çalık’a sipariş eder. Heykeltıraş Sadi Çalık büyük bir at nalı içinde üç at başı olacak şekilde heykeli tasarlayıp bronzdan dökme olarak yapar. Nalın üzerine Kültürpark da yaşamını yitiren atların anısına diye yazılır. Behçet Uz ve Sadi Çalık atlara olan vefa borcunu böyle ödemeye çalışırlar.Yıl 1936

Aradan zaman geçer hayvanat bahçesi kurulur Kültürpark içine. Hayvanat bahçesi kapısının önüne taşınır heykel. Sonra doğal yaşam parkı yapılır. Hayvanat bahçesi kültür parktan taşınır. Kapısındaki at başları heykeli belli belirsiz kalır yerinde.

Üç at,

Birbirine sokulmuş,

Mahsun,

Yalnız…

Resimlerden biri bizim At Başları, diğeri İngiltere’nin anıt hayvanlari.