31°C
izmir HAVA DURUMU31°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN +90 (532) 337 99 44

Duyurular

BVHD

Kırklareli’nde Kesimhanelerde Damızlık Dişi Hayvan Kesimi Yasak

- +

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Funda Eylem Özel, kesimhanelerde damızlık dişi hayvanların kesiminin yasak olduğunu belirterek, resmi veteriner hekimlerin bu konuya hassasiyet göstermelerini istedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde hayvan hastalıkları ile mücadele, hayvan hareketleri kontrol programı değerlendirme toplantısı yapıldı.  İl Müdür Yardımcısı Funda Eylem Özel, 2018 yılı Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Programı kapsamında yapılan aşılama çalışmaları, ilde buzağı ölümlerini ve kayıplarını azaltmak amacıyla hazırlanan stratejik plan hakkında bilgilendirme yaptı. Özel, bakanlığın talimatı gereği, kesimhanelerde damızlık dişi hayvanların kesimlerinin yasak olduğunu, mezbahalarda kesilen hayvanların kulak küpelerinin mevzuat çerçevesinde kontrol edilerek aynı gün içerisinde imha edilmesini ve kesimhanelerde görevli resmi veteriner hekimlerin bu konulara hassasiyet göstermeleri gerektiğini söyledi.

 

Toplantıda uygulamaya başlanan 300 baş koyun projesi kapsamında yapılacak iş ve işlemleri hakkında veteriner hekim Mehmet Bulduk tarafından bilgilendirme yapıldı.


KAYNAK