15°C
izmir HAVA DURUMU15°C Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
BİZE ULAŞIN +90 (532) 337 99 44

Bizden Haberler

BVHD

MÜPTEZEL, MECZUP, AZİZ

- +

Müptezel kelimesi saygınlığını yitirmiş , bayağılaşmış, çokluğu nedeniyle değersizleşmiş anlamına geliyor.

Meczup kelimesi ise iki anlamlı ; birincisi, kendini tanrıya adamış, bu nedenle aklını yitirmiş, tanrı aşığı… Diğer anlamı deli…

Son zamanlarda Trakya bölgesinde fiziği gayet iyi, güzel gülüşlü, sempatik ve yakışıklı bir genç sokak hayvanları için kendini feda edercesine ortaya attı. Büyük ilgi gördü. O kadar büyük ilgi gördü ki ilçe belediye başkanı kendine danışman yaptı. Yetmedi o belediyede çalışan Veteriner Hekimlere amir yapmaya kalktı. Hekimlere emir vereceği ve bunlara uymayanlara karşı yaptırımlar olacağı net olarak ifade edildi. Bizim saygın meslektaşlarımız bu durum karşısında zorluklar yaşasa da durumun üstesinden geldi.

Ardından Hollanda bağlantılı bir hanımefendi çıktı ortaya. 200 bin dolar yardım toplayıp verdik falan filan deyip adamın ipliğini pazara çıkardı. Şimdi başka bir hayvansever 6 milyon TL’lik bir hesap iddiası ile yine aynı kişiyi gündeme getirdi.

Bölgede onu tanıyan bazı kişiler kötü biri olmadığını, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon eksikliği gibi halet-i ruhiyeye sahip olduğunu, ama dolandırıcı olamayacağını belirtiyor.

Biz olayın diğer yönlerine bakacağız. Liyakat sahibi olup olmadığını araştırmadan bir insan danışman yapılır mı? Belediye Başkanları kafalarina göre danışmanlık hizmetleri alamaz. Önce konu ve kapsamı belirlenir, hangi konularda, nasıl bir danışmanlık hizmeti alınacağı, süresi, vb. koşulları şartnameye taşır, hizmet alımı yapar. İstekli firmalar yâda kişiler ihaleyle veyahut teklif usulü iştirak eder. Uygun olan ile sözleşme yapılır. Bu kişiler veya kurumlar sadece bilgi ve görüş sunar, araştırma, kıyaslama, vb. İşler yaparlar. Devlet memuruna emir veren amir olamazlar.
Nasıl danışmanlık bu?
Liyakat nerede?
Hangi konularda bilgisine başvuruldu?
Kapsamı ne?
Hiç birinin cevabı yok. Çünkü bu işi reklam için yapanlar değil, İcraat için makamlara gelenler düşünür.

Bir Belediye bu şahsa hayvan bakacak diye yer gösterdi. Bir konteyner verildi, şahıs iki ay sonunda ortadan kayboldu. Sonuç; rezilliğin bini bin parça basına haber oldular. İyi birisi midir, dolandırıcı mıdır, bizi ilgilendirmez. Yöneticiler böyle pervasızca davranır, reklam için faaliyet yaparsa dolandıran, kandıran, rezil eden de çok olur.

Gelelim bu kişiye…
Aziz midir?
Müptezel midir?
Yoksa meczup mudur ? siz karar verin…

BVHD