178 YILLIK GECMIS VE KUTSAL BIR MESLEK

Ülkemizde 178 yıl önce bir çok meslek babadan oğula geçerken, veteriner hekimlik mesleğinin çağdaş normlara uygun olarak özel bir eğitimle diploma sahibi insanlar tarafindan icra edilmesine karar verildi. Eğitim o günden bugüne devam ediyor.

Bu karardan sonra yetişen meslek mensuplarımız dünya çapında taktir gören işlere imzalar attılar. Adil Bey’ ler, S. Tahsin AYGÜN” ler ve niceleri tarihe isimlerini altın harfler ile yazarak bu mesleğin ve eğitiminin ne kadar önemli olduğunu kanıtladılar. Özellikle Mehmet Akif ERSOY gibi bazı aydınlarımız sadece hekimlik değil diğer alanlarda da başarılar elde ederek Veteriner Hekimliğin aydınlık yüzleri oldular.

Bugün fakultelerimizdeki eğitim kalitesinin düşmesine, ve mesleğin görmezden gelinmesine rağmen başarılara imzalar atılmaya devam ediliyor. Pandemi sürecinde virus izalasyonundan aşı ve ilaç geliştirilmesine, bilim kurumlarından hayvan deneylerine kadar muhteşem işlere imza atan veteriner hekimlerimiz mevcut. Bu durum aslında bize birşey anlatıyor.

Veteriner hekimlik eğitiminin başladığı yıldan beri eğitim kalitesi olarak en düşük zamanlarında olmamıza rağmen, hala ayaktayız ve etrafımıza ışık saçmaya devam ediyoruz. İşte veteriner hekimlik bu yüzden kutsal bir meslek.

BVHD Yonetim Kurulu Adina
Sinan OKCUOGLU