Ülkemizin yaşadığı afet bizleri çok üzmüştür. Herkesin olduğu gibi bizlerin de ilk önceliği depremde zarar gören vatandaşlarımıdir. Devletin organize olmasının ardından,  kurtarma ve yaraların sarılması çalışmalarına engel olmadan biz veteriner hekimler de ilgi alanlarımız konusunda elimizden geleni yapmaya çalışıyor, katkı sunmaya çabaliyoruz.

 

10 Şubat tarihinde Hatay bakımevinde yaşanmış bir olayı bugün öğrenmiş bulunmaktayız. Türk Veteriner Hekimler Birliği depremde güzel bir organizasyon kurdu. Türkiye çapında gönüllü veteriner hekimleri organize ederek bölgeye gönderdi. Bu ekiplerden birisi Hatay’da bulunan bakımevine yönlendirildi.

Devletle koordine olarak yapılan bu organizasyonda, bakımevinde bulunan ya da depremde mağdur olan hayvanlar bu ekibin sorumluluğuna verildi. Ancak hayvanlarla ilgili yaptıkları kural tanımaz aktivitelerle tanınan “Pa….” isimli kuruluşun gönüllüsü olduğunu iddia eden bir grup buraya giderek hayvanları alıp götürmek istediler. Görevlendirilen ekip bakımevinin ve hayvanların tüm sorumluluğunun devlet tarafından kendilerine verildiğini, kimsenin buradan kafalarına göre rastgele hayvan çıkartamayacağını belirtmesine rağmen, ısrarcı olan grup meslektaşlarımıza darp girişiminde bulunmuş ve itiş kakış yaşanmıştır.

Konunun özü depremden kendi çıkarlarına göre rant elde etmeye çalışan, herkesin malumu bu grup kendilerine engel olmaya çalışanlara karşı kuralları çiğneme hakkını kendinde bulmaktadır. Anlam veremediğimiz bir şımarıklıkla, sadece gösteriş için ve bu gösterişten bir rant elde etmek için, devletle koordineli çalışan veteriner hekimlere karşı darp girişiminde bulunacak kadar cüretkar olanlar hakkında, gerekli yasal işlemlerin başlatılması için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğimizden emin olunuz.

Maalesef sahipsiz hayvanların üzerinden gayrı resmi olarak toplanan yardım paraları ve insanların bu konudaki iyi niyetleri yaşanan olaydaki gibi kişilerin istahlarini kabartmis ve çeteler gibi davranmalarina zemin hazırlamıştır. Vatandaşlarımızın bu tür organizasyonlardan uzak durması ve devletin konunun üzerine ciddi şekilde eğilmesi gerekmektedir. Yaşanan olayı en sert şekilde kınıyoruz.

BVHD