HOP OTURUP HOP KALKMAK

Kısa zaman önce bir yavrumuz; sahipli ve biri yasakli irk olmak üzere iki köpek tarafindan hem de çocuklar için ayrılmış bir oyun alanında ciddi bir travmaya maruz kaldı. Simdi hastanede ve yaşam mücadelesi veriyor.

Ardından cumhurbaşkanı belediyelere seslenerek sokak köpeklerini barınaklara kapatın dedi. Belli ki kendisini yönlendirenler konuyla ilgili bir mevzuat olduğundan habersiz. Oysa bütün mevzuat AKP hükumeti döneminde hazırlandı.

Hemen her olayda olduğu gibi bu olayda iki gun sonra unutulacak.

Biz belediyelerde çalışan veteriner hekimler olarak sahipsiz hayvan sorununun çözümünde önce sahipli hayvanların kayit altına alınmasinı ve yine önce o hayvanlarin kisirlastirilmasi gerektigini defalarca dile getirdik.

Aslında olayların bu kadar ciddi boyuta gelmesinin gerçek sebebi de hükümetin konu üzerine yeterince egilmemesinden kaynakli. 2004 yılında kanun çıktı sahipli hayvanlarin kisirlastirilmasi ve kayıt altina alınmasını söyledi. Yil 2021 hala kayit altinda degil.

Hayvanseverlere gülücük dagitmak için takla atan bütün devlet görevlileri, bakanlar, bürokratlar ve belediye başkanları suskun konuşacak yüzleri yok. Hiç kimse kusura bakmasın. Biz veteriner hekimler bu olaylarda yüzü en ak olan kesimiz. Ne birileri istediği icin hayvanları toplayıp bakimevlerine kapatilmasina taraf oluruz, ne de insanlarlara zarar vermesi muhtemel hayvanlari tespit ettigimiz de sokağa salinmasina razı oluruz. Mevzuat ve mesleki ettiğimiz neyi emrediyorsa öyle davranacagiz.

Sinan OKÇUOĞLU
Belediye Veteriner Hekimler Dernegi Başkanı