SEL 56 KÖPEĞİ ÖLDÜRDÜ

Bartin’ da bir hayvanseverin rastgele bir arazi cevirerek, 300 den fazla köpeği kapattığı ve sel sularının bastığı alanda 56 tane köpeğin boğularak öldüğü haberi basında yer almıştır.

Hayvanlarin Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’ nin

“İKİNCİ BÖLÜM Geçici Bakımevlerinin Çalışma Usul ve Esasları, Geçici bakımevleri kurulacak arazinin seçimi,MADDE 22 – (1) Geçici bakımevleri kurulacak arazilerin seçiminde dikkat edilecek hususlar;

a) Bölgedeki rüzgâr, sel, yangın ve kötü hava şartları göz önünde bulundurulur.

b) Akarsu, göl, deniz ve sulak alanlardan,….. uzak olacaktir

d) Dere yatağı, dağ arası ve dik yamaç üzerinde olmamalıdır.”

Diye açıkça belirtmiştir.

Buna göre akarsu yatağı içinde bir bakımevi açılaması mümkün değildir.

Eğer ruhsatlı bir bakimevi açılmışsa, öncelikle açan kişi/kişileri veya kurumları, denetlemek; ruhsat vermekle yükümlü Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) Bölge Müdürlüğü görevidir. Bakimevi ruhsatsızsa denetleme görevi yine DKMP’a aittir. Yani yaşanan felaketle ilgili konunun muhatabı DKMP’ dır.

Ayrıca haberde 434 000 TL ceza kesilen kişinin topladığı yardımlarla bu yeri kurduğu ve işlettiği anlaşılmaktadır. Valilik izni olmadan böyle bir yardim kampanyası düzenlenmesi mümkün değildir ve suçtur. Dolayısıyla valilik makamının onayının olması da mümkün görülmemektedir. Çünkü valilik makamının onay vermesi için böyle bir tesisin ruhsatlı olması gereklidir.

Bizler Belediyelerde çalışan Veteriner Hekimler olarak; İçişleri Bakanlığı ile Tarim Orman Bakanlığı’nin konu hakkında müfettiş görevlendirerek, soruşturma açmasını, sorumluluklarını yerine getirmeyenler hakkında cezai işlem uygulanmasını talep ediyoruz.

Her fırsatta meslektaşlarımızı eleştiren, yargıya başvuran veya şikayet mercilerini harekete geçiren Baroların Hayvan Hakları Komisyonlarının ölümlere neden olanlar, onlara yardım edenler ve denetleme görevini yerine getirmeyenleri mahkemeye vererek, ölen hayvanların haklarını korumalarını bekliyor, o komisyonlarının kurulma gerekçelerini de hatırlamalarını istiyoruz.

Sinan OKÇUOĞLU

BVHD Yönetim Kurulu Başkanı