HİZMET EŞİTSİZLİĞİ

Son zamanlarda basında yer alan başıboş köpek saldırıları sonucu yaralanan vatandaslarla ilgili haberler bizleri derinden üzmektedir.

 

En son Patnos’da başıboş köpeklerin, bir aileden iki evladımıza, ayni gün araliklarla (saat 10.00 ve 12.00 sularında) saldırması vahim bir olaydır. 5 ve 2 yaşlarındaki evlatlarımız ağır yaralanmış, maalesef küçük çocuğumuz 15 gün sonra yaşama tutunamayıp hayata gözlerini yummuştur.

Kopek saldırıları ile ilgili ciddi olayların daha çok kırsalda veya dar gelirli vatandaşlarımızın yaşadığı bölgelerde gerçekleşmesi önemlidir. Bu durum sahipsiz hayvan rehabilitasyonunda, ülke genelinde bir dengesizliğin oldugunun da açık delilidir. Hayvanları kent merkezinden bu tarz yerlere atmak, seslerini duyuramayan insanların yaşadığı bölgelere kamunun dokunmaması, birçok belediyenin veteriner hekim ile yardımcı personel istihdam etmekten imtina etmesi, bakimevi açmaması, bakimevi olan belediyelerin bunu sırtlarında külfet azletmesi, mevzuatin insan sağlığı ve güvenliği ile ilgili kısımlarının es geçilip uygulanmaması gibi bir cok neden bu üzücü olaylarin yaşanmasına sebep olmaktadır. Hükümetin konuyla ilgili bir değerlendirme yaparak yeni çözümler üretmesi yerinde bir davranis olacaktır.

 

Belediye Veteriner Hekimler Dernegi ve üyelerimiz adına Patnos’ da,  ocağına ateş düşen aileye üzüntülerimizi  tarif etmemiz mümkün degildir. Kendilerine sabırlar diliyoruz.

Sinan OKÇUOĞLU

BVHD Yönetim Kurulu Başkanı