Bir sivil toplum örgütünün İnstagram adlı sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım videosunda; kanatlı bir hayvanın aldığı eğitim doğrultusunda, gül maketlerini aynı renkte olan küçük sepetlere yerleştirdiği görülüyor. Altında yorum olarak da “Hayvan bakımevlerini idare eden yöneticilerin büyük kısmında şunun yarısı kadar akıl yok” diye açıklama yapılmış.

Akıldan kast edilen bir kuşun, üç kuruşluk bir ödül için sahibinin her istediğini yapmaksa eğer, evet biz bakımevlerinin sorumluları veteriner hekimler o kuşlardan  değiliz. Sizler de veteriner hekimlerin ve dahi bakımevlerinin sahibi değilsiniz.

Yüksek lisans mezunu hekimlerin beyniyle alay edecek kadar  cüretkarlığı nereden bulduğunuz konusu ise başka bir muamma. Sürekli  sosyal medya üzerinden yalan ve yanlış haberlerle insanların duygularını sömürerek var olma eğiliminiz son yıllarda ayyuka çıkmıştır. Artık devlet ve aklı selim insanlar bunun farkındadır. Ama gücünü ve öz güveninizi aldığınız kitle sizlerin bu tarz yaklaşımlarına pirim vermeye devam etmektedir.

En azından biz insanların sağlığını koruma konusunda sizlerin engellemelerine rağmen hala varız. Türkiye’nin köklü mesleklerinden biri olarak ileride de var olmaya devam edeceğiz. Ama sizlerin bu mantaliteyle yakın bir gelecekte nerede olacağınızı tahmin etmek zor değildir.

Yaptığımız uygulamaları suç gibi gösterip, mevzuatta olmayan maddeler uydurarak geliştirdiğiniz algı operasyonlarıyla veteriner hekimlik mesleğini halka düşmanlaştırmanız, sokak hayvanı sorunun bizlerden kaynaklı olduğu izlenimi vermeye çalışmanız ancak sağlıksız bir akıl yapısının ürünü olabilir.

2022 yılında sahipsiz hayvanlar nedeniyle 33 insanın ölmesi, 700 den fazla insanın hayvan saldırıları yüzünden hastanelik olması ve  yaklaşık 250 bin kişinin hayvan kaynaklı travmaları yüzünden kuduz aşısı yaptırması küçümsenecek bir sorun değildir. Buradan tüm halkımıza ve siyasi iradelere Veteriner Hekimler olarak sesleniyoruz. İnsanlarımızın daha fazla acı çekmemesi, kaynaklarımızın daha fazla boşa gitmemesi, hayvanların refahının önemsenmesi ve emeklerin heba olmaması için; yukarıda örneğini sunduğumuz mantaliteye sahip kişileri ve onların kurduğu STK’ları ciddiye almayınız. Bu sorunu ancak ve ancak; akademisyen, sahada çalışan,  kendi kurdukları STK’larda görev alan, mesleki örgütlerine bağlı olan veteriner hekimlerin becerileri, tecrübeleri ve bilgileri ışığında  çözebileceğinizi hatırlatıyoruz. Bizler buradayız ve taşın altına elimizi koymaya hazırız.

10/01/2023