İzmir metropol ilçe veteriner işleri müdürleri ve konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil TUGAY ile bir görüşme gerçekleştirdik.

Görüşmeye Derneğimizin (Belediye Veteriner Hekimler Derneği) dışında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi ve aynı zamanda meclis Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Hidayet PETİN, Meclis Üyesi ve Hayvan Hakları Komisyonu üyesi Selçuk KARAKÜLÇE, Metropol Belediyeleri Veteriner İşleri Müdürleri, Hayvan Hakları İçin Veteriner Hekimler Derneği adına Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan ÖZDEMİR katıldı. BVHD’ni  Genel Sekreter Sinan OKÇUOĞLU temsilen etti.

Toplantıda Büyükşehir adına Başkan Vekili Levent YILDIR ve Genel Sekreter yardımcısı Şükran NURLU’ da Hazır bulundu.

Meclis üyeleri Hidayet PETİN ve Şükrü KARAKÜLÇE beyler kısa süre önce Veteriner Halk Sağlığı Daire Başkanlığı kurulması sebebiyle veteriner hekimler adına Başkan Cemil TUGAY’a bir buket çiçek takdim ederek teşekkürlerimizi ilettiler.

Toplantının gündemi tek sağlık minvalinde belediye veteriner hekimlik hizmetleri oluşturldu. Genel olarak yaklaşan kurban bayramı vesilesiyle, kurban kesim alanlarının düzenlenmesinde dikkat edilecek hususlar, İzmir hayvancılığı, Mezbahaların durumu ve sahipsiz hayvan rehabilitasyonu konuları gündeme getirildi.

Başkan kurban kesimi konusunda vatandaşa daha fazla yardımcı olmak, onların doğabilecek sorunlarını gidermek adına çalışmalar yapmak istediğini belirtti ve veteriner hekimlerden görüşler aldı.

Sahipsiz Hayvan Nüfus kontrolü konusunda tüm ilçe belediyelerin birlikte, koordineli çalışması gerekliliği, büyükşehir belediyesinin bu faaliyetlerde koordinasyonu üstlenmesi, ilçe belediyelere destek vermesi ve aynı zamanda yeni bir planın yapılması gerektiği konuşuldu.

Cemil bey konuyla ilgili bürokratlarına hemen çalışmalara başlaması ve bir plan hazırlanması konusunda ricalarını ileterek, özellikle ilçe belediyelerin, büyükşehir belediyesinden talepkâr olmalarını istedi. İlk etapta sahipsiz hayvanlarla ilgili bir koordinasyon kurulu kurulması fikrine sıcak bakıldı ve hemen harekete geçilmesini rica etti.

Son zamanlarda gündeme bomba etkisi yapacak şekilde düşen hayvanların toplatılıp, uyutulması konusunda; suçu olmayan canlıların uyutulmasına karşı olduğunu bu konuda kendisinin de siyasi anlamda faaliyet içinde olduğunu belirtti.

Meclsi üyeleri Veteriner Hekim Hidayet PETİN ve Veteriner Hekim Selçuk KARAKÜLÇE beyler başkanla aynı fikirde olduklarını, hayvanların refahının korunması gerektiğini aynı zamanda insanların sağlık ve güvenliklerinin de sağlanmasının önemli olduğunu belirttiler. Ayrıca meclis üyeleri; Veteriner Hekimlik mesleğinin bu konunun üstesinden gelmek konusunda yeterince vasıflı olduğunu, imkanlar sunulduğu taktirde üstesinden gelinebileceğini belirttiler.

Belediye Veteriner Hekimler Derneği olarak toplantının verimli geçtiği kanaatindeyiz. Edindiğimiz izlenim başkanımızın sahipsiz hayvanların sağlığı ve refahına önem verdiği kadar halk sağlığına da önem verdiği yönündedir. Bu bizim görmeyi özlediğimiz bir tablo olup, istikrarlı bir şekilde devam edilmesini temenni etmekteyiz.