DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜNÜ KUTLAMIYORUZ

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği’nin (WVA) 2000 yılında, her nisan ayının son cumartesi gününü “Veteriner Hekimler Günü” olarak ilan etmesi ile kutlanmaya başlamıştır. Türkiye’de Veteriner Hekimler Günü ilk olarak 28 Nisan 2001’de Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin düzenlediği organizasyon ile kutlanmıştır. Dünya Veteriner Hekimleri Birliği tarafından 2024 yılı Dünya Veteriner Hekimler Günü teması “Veteriner hekimler temel sağlık çalışanıdır” olarak belirlemiştir

Ancak kutlanmaya başladığı tarihlerden itibaren meslek olarak birçok özlük hakkı kaybımız olmuştur. 2008 yılında kamuoyunda yıpranma payı diye bilinen fiili hizmet zammı hakkımız elimizden alınmıştır.

Çok ağır ve riskli koşullarda çalışmamıza rağmen sağlık sınıfına yapılan iyileştirmelerden veteriner hekimler yararlandırılmamıştır.

COVİD-19 pandemisinde virüs izolasyonu gerçekleştirilmesi ve yerli aşının geliştirilmesi veteriner hekim bilim insanları tarafından başarılmış, ancak meslektaşlarımız sağlık sınıfından sayılmayarak, aşılama önceliğinde en son grup olarak görülmüştür.

Her gün bir çok meslektaşımız hizmet sunduğu alanlarda olur olmaz şiddet, aşağılama ve hakaretlere maruz kalmasına rağmen sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmemiştir.

Ülkemizde veteriner hekimlere sistematik bir şekilde hor görülme ve dışlanma duygusu yaşatılmaya çalışılmaktadır.

İki yıl önce 25 Nisan’da bir meslektaşımız işyerinde bıçaklı saldırıya uğrayarak hunharca katledilmiştir. 

Emekli veteriner hekimlerimizin hayatlarını idame ettirmek için gerekli maaşı alamadıkları ortadadır.

Diğer sağlık sınıfı hekimlik öğrencilere tanınan intörn öğrenci maaşı hakkından veteriner fakültesi öğrencileri yararlandırılmamıştır.

Bu nedenlerle yıllardır Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlamak bize haram olmuştur. Belediye Veteriner Hekimler Derneği olarak Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutlamama prensibimiz devam etmektedir.

Mesleki çatı örgütümüz olan Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin taleplerimizi daha yüksek sesle dile getirmek amacıyla, 27 Nisan 2024 tarihinde Ankara’ da gerçekleştireceği, Anıtkabir Ziyareti Ve Mozoleye Çelenk Sunulması, ardından Ulus Atatürk Heykeli önünde yapacağı basın açıklaması etkinliğine katılımda bulunulması için tüm veteriner hekimlere çağrıda bulunmuştur. Belediye Veteriner Hekimler Derneği olarak Türkiye çapında yerel yönetimlerde çalışan meslektaşlarımızla merkez konseyimize destek vermek için Ankara da hazır bulunarak; yetkililere o gün sesimizi duyurmaya çalışacağız.