DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜNÜ KUTLAMIYORUZ

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği’nin (WVA) 2000 yılında, her nisan ayının son cumartesi gününü “Veteriner Hekimler Günü” olarak ilan etmesi ile kutlanmaya başlamıştır.  Türkiye’de Veteriner Hekimler Günü ilk olarak 28 Nisan 2001’de Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin düzenlediği organizasyon ile kutlanmıştır.

 

Ancak aynı tarihlerden itibaren meslek olarak birçok özlük hakkı kaybımız olmuştur. 2008 yılında kamuoyunda yıpranma payı diye bilinen fiili hizmet zammı hakkımız elimizden alınmıştır.

 

Daha ağır ve riskli koşullarda çalışmamıza rağmen sağlık sınıfına yapılan iyileştirmelerden veteriner hekimler yararlandırılmamıştır.,

 

COVİD-19 pandemisinde virüs izolasyonu gerçekleştirilmesi ve yerli aşıyı geliştirilmesi veteriner hekim bilim insanları tarafından başarılmış ama sağlık sınıfından sayılmayarak, aşılama önceliğinde en son grup olarak görülmüştür.

 

Hergün bir çok meslektaşımız hizmet sunduğu alanlarda olur olmaz şiddet, aşağılama ve hakaretlere maruz kalmasına rağmen sağlıkda şiddet yasasına dahil edilmemiştir.

 

Veteriner heklimlere adeta sistematik bir hor görülme ve dışlanma duygusu yaşatılmaktadır.

 

Geçtiğimiz hafta içinde bir meslektaşımız işyerinde bıçaklı saldırıya uğrayarak hunharca katledilmiştir. Bu nedenlerle yıllardır Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlamak bize haram olmuştur. Belediye Veteriner Hekimler Derneği olarak Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutlamama prensibimiz devam etmektedir.

 

Bu sene meslek örgütlerimiz tarafından30 Nisan tarihinde, Ankara’ da organize edilen , Anıtkabir ziyareti ve ardından Ulus’ da yapılacak basın açıklaması eylemine aktif olarak katılım sağlayacağız. Umarız yetkililer o gün sesimizi duyar.

Sinan OKÇUOĞLU